16 Haziran 2015 Salı

Makyajın Temeli

Cildimizin sağlıklı olması makyajın daha iyi görünmesini sağlayacağından en temel kural cildimize iyi bakmaktır.

Bu anlamda sağlıklı beslenmek, spor yapmak, stresten uzak olmak ve belirli bir hayat düzeni sağlamak gibi unsurlara dikkat edersek cildimiz daha parlak ve canlı gözükecektir. 

Cildimizin nemini dengelemek için gün içerisinde su içmeye özen göstermeliyiz.

Makyajla uyumamaya dikkat etmeli, cildimizi temizleyerek, peeling ve maskeler ile cilt bakımımızı gerçekleştirmeliyiz. Bu bakımları günlük ve haftalık periyodlarda yapmaya özen gösterdiğimizde daha temiz ve aydınlık bir cilde kavuşabiliriz.

Cildimizin sağlığı için gerekli şeyleri yaptıktan sonra  makyaj yapmaya uygun bir cilde sahibiz demektir.

Makyaj için yüz hatlarımızı ve cildimizi iyi tanımalıyız. Çünkü makyajı cilt tipimize uygun ürünler kullanarak ve yüz şeklimize göre yaptığımızda en iyi görüntüye kavuşuruz.

Makyaj ürünlerinin seçiminde cilt tipimize göre ürünler seçmeye özen göstermeliyiz. Bu konuda bir çok kez satış görevlileri ile ters düşsem de satış görevlilerinden yardım alarak da ilerleyebilirsiniz.Örneğin fondöten seçiminde yağlı cilde sahip iseniz benim gibi parlak ve ışıltılı formda fondötenlerden uzak durmalısınız. Bu tür fondötenler cildinizin yağlı bölgelerinde aşırı parlamaya sebep olacaktır. Daha çok mat bitişli fondötenleri tercih edebilirsiniz. Kuru cilt tipine sahip kişiler için ise durum tam tersidir. Bu tüm cilt makyajı ürünlerinde dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Cilt tiplerini şu şekilde sıralayabiliriz; Karma Cilt, Yağlı Cilt, Kuru Cilt, Hassas Cilt, Hassas Cilt ve Problemli ve Sivilceli Cilt

Cilt tipimizi belirledikten sonra yüz şeklinizi belirlemeniz gerekmektedir. Yüz şeklimize göre yüzümüzde ön plana çıkarmak istediğimiz yerleri aydınlatıcılar ile daha belirgin gösterebiliriz. Ayrıca yüzümüzde arka plana atmak istediğimiz yerleri ise konturleme tekniği ile gölgelendirerek yüzümüze boyut kazandırabiliriz. Yüz şeklimizi bilmemiz hangi tür makyajların yüzünüz için daha uygun olacağı konusunda size fikir verir. 


Ürün seçiminde ve makyaj yapımında en temeli oluşturan konular üzerinde bu şekilde bir yazı yazmak istedim. Ürün incelmeleri esnasında bu konulara ara ara değiniyor olacağım.

İyi Makyajlar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder